“Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?” – pytanie, które otrzymuję od Was najczęściej na etapie jej planowania. To zupełnie naturalne: większość z Was nie staje przecież codziennie przed obiektywem, a z drugiej strony na zdjęciach każdy chce wyglądać jak najlepiej. Postanowiłam więc stworzyć serię postów, które pomogą Wam dobrze naszykować się do bycia fotografowanym, a w dniu sesji nie martwić się, czy przypadkiem o czymś nie zapomnieliście. Dziś kilka słów o wizerunkowej / biznesowej sesji zdjęciowej.
Stylistyka i inspiracje
Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie wiesz już, że potrzebujesz zdjęć biznesowych. W dzisiejszych czasach potrzebuje ich tak naprawdę każdy, kto dba o swój profesjonalny wizerunek w pracy i w Internecie: niezależnie od tego, czy jest to profil na linkedin, autorski fanpage czy strona www własnego biznesu. Ale te zdjęcia nie muszą być zawsze takie same. A nawet nie mogą! Możemy wykonać je klasycznie, w warunkach studyjnych, na jednolitym tle albo w plenerze czy w jakiejś kreatywnej przestrzeni (np. artystę chętnie sfotografuję w jego pracowni czy na wystawie). Sesja wizerunkowa ma pokazać Twoje oblicze, współgrać z Twoim charakterem, odzwierciedlać, czym się zajmujesz i wzbudzać zaufanie Twojej grupy docelowej. Przykładowo, wizerunek prawnika będzie zazwyczaj inny niż grafika freelancera. Nie chcę tu jednak za bardzo generalizować, bo do każdej sesji podchodzę indywidualnie. Dlatego najlepiej będzie, jeśli podczas planowania wyszukasz i prześlesz mi kilka przykładów fotografii, które najbardziej Ci się podobają, a zarazem dają efekt, który chcesz uzyskać. Mogą to być zdjęcia z mojej strony www, ale niekoniecznie – dużo inspiracji znajdziesz np. na pinterest. Będzie to dla mnie podpowiedź, dzięki której przygotuję dla Ciebie jak najlepszą ofertę.
W co się ubrać?
Nie rozpiszę tu gotowego zestawu ubrań, bo strój to bardzo indywidualna sprawa. Jednak jest jedna uniwersalna zasada: załóż to, w czym czujesz się dobrze! Jeśli na co dzień nie chodzisz w garniturze czy żakiecie, to nie ma sensu fotografować się w ten sposób, bo jest duża szansa, że wyjdzie to po prostu nienaturalnie. Pomyśl o tym tak, jak przy wyborze ubrania na spotkanie z potencjalnym klientem albo pracodawcą. Zupełnie inaczej zaprezentuje się analityk finansowy, pracownik agencji reklamowej czy fotograf. Każdy zestaw powinien być jednak przemyślany i… uprasowany.:) Radziłabym unikać bardzo intensywnych wzorów czy nadruków na ubraniach, bo na zdjęciach wyjątkowo przyciągają one uwagę (odciągając ją równocześnie od twarzy). Ostatnia sugestia dotyczy każdej z pań: pamiętaj, by dobrze dopasować bieliznę (nie może by widoczna, ubranie nie powinno być prześwitujące). Jeśli nie możesz się zdecydować, przygotuj 2-3 zestawy, a na sesji wspólnie zdecydujemy, który będzie prezentował się najbardziej korzystnie albo wykonamy zdjęcia w kilku opcjach.
Dodatki
Z dodatkami sprawa ma się podobnie, bo siłą rzeczy są one zależne od ubrania. Według mnie jednak w tym przypadku zazwyczaj mniej znaczy lepiej. Nie ma sensu wprowadzać zbyt wielu wzorów, choć dodatki i tak dają więcej swobody: spokojnie możemy pozwolić sobie na mocniejszy akcent kolorystyczny. U panów krawat/muszka/poszetka powinny być dopasowane do koszuli / garnituru, a zarazem się odcinać (czyli np. w tej samej tonacji kolorystycznej, ale nie dokładnie w tym samym kolorze). Jeśli chcesz pozować w t-shircie, załóż do niego chociażby ulubiony zegarek. U pań dobrze sprawdza się drobna biżuteria, zwłaszcza w przypadku bluzek z dekoltem. Fajnym dodatkiem może być też apaszka, nawet wzorzysta, jeśli zestawisz ją z zupełnie gładką koszulą – ta sama zasada dotyczy krawata, co możesz zobaczyć na zdjęciach poniżej.
Makijaż
Zacznę od panów, którzy pewnie chcą już przescrollować ten podpunkt. Makijaż to także redukcja niedoskonałości. Jeśli masz kapryśną cerę, nie miej oporów przed nałożeniem odrobiny podkładu w korektorze żeby ujednolicić koloryt twarzy.
Makijaż dla pań to dużo bardziej obszerny temat. Często pytacie mnie, czy na sesji wizerunkowej niezbędna jest wizażystka. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli malujesz się na co dzień i czujesz się pewnie w tym temacie, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sama zrobiła makijaż na sesję. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad.
- Makijaż może być minimalnie mocniejszy (na zdjęciach będzie to wyglądało nieco “lżej” niż w rzeczywistości)
- …ale bez przesady.:) Umaluj się tak, jak zazwyczaj, żebyś czuła się dobrze.
- Jeśli mocno podkreślasz usta, pozostaw bardziej stonowane oczy lub na odwrót.
- Nawet jeśli nie chcesz wprowadzać koloru na ustach, pomaluj je bezbarwną pomadką lub błyszczykiem. Dzięki temu nie będą wyglądały na wysuszone.
Czujesz, że nie poradzisz sobie z samodzielnym zrobieniem makijażu? Nic nie szkodzi! Współpracuję z profesjonalnymi wizażystkami, chętnie zaproszę jedną z nich na naszą sesję.
Jak pozować?
Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: “naturalnie”! Mam jednak świadomość, że stając przed obiektywem możesz czuć jakiś dyskomfort czy skrępowanie. Wypiszę tu kilka wskazówek dotyczących tak zwanych zdjęć “profilowych”/do CV. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi trochę Cię nakierują. Nie staraj się jednak na siłę odszukiwać je wszystkie w pamięci podczas sesji. Twoja mimika będzie wtedy nienaturalna. Moim zadaniem jest wykonać, jak najlepsze zdjęcia wizerunkowe, a więc też nakierować Cię, co zrobić, by na tych fotografiach wyglądać jak najlepiej.
- Wyprostuj się:) Taka postawa od razu pokazuje pewność siebie.
- Patrz w obiektyw:) Jeśli jest to Twoje główne zdjęcie “profilowe”, dzięki któremu masz zachęcić potencjalnych klientów do kontaktu, spojrzenie w obiektyw doda Ci wiarygodności i wzbudzi zaufanie. Tę zasadę warto złamać w niektórych przypadkach, w zależności od klimatu sesji (np. jeśli pokazujemy “backstage” Twojej działalności) lub gdy jest to któryś kolejny kadr – tak było w przypadku sesji z Olą, którą możecie zobaczyć na głównym zdjęciu tego wpisu.
- Ustaw się delikatnym półprofilem. To poza, którą lubię w przypadku klasycznych, studyjnych zdjęć wizerunkowych. Sylwetka prezentuje się wtedy zazwyczaj bardzo korzystnie. To jednak tylko przykład, bo nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać zdjęcia również na wprost.
- Nie chowaj rąk za siebie. Ręce możesz ułożyć luźno wzdłuż ciała lub pozować z założonymi rękoma. Chowanie ich za siebie spowoduje jednak, że na zdjęciu..po prostu nie będzie ich widać i będzie to wyglądało nienaturalnie. Dla bardziej ekspresyjnych osób polecam spróbować z gestykulacją (to zdecydowanie ożywi zdjęcie).
- Pamiętaj o włosach. Weź ze sobą na sesję szczotkę lub grzebień, by móc uładzić niesforne kosmyki.
Rozmawiajmy:)
Teraz już wiesz, jak przygotować się do sesji zdjęciowej. Przynajmniej w teorii..;) Pamiętaj jednak o tym, że jesteś w rękach profesjonalisty.:) Zarówno na etapie planowania, jak i podczas sesji, możesz o wszystko zapytać, upewnić się. Jeśli po przeczytaniu fragmentu “Jak pozować?” masz wątpliwości, czy wszystko zapamiętasz i wykonasz tak, by wyglądało to dobrze na zdjęciach – nie przejmuj się. W trakcie sesji będę Ci podpowiadać, jak zmienić postawę ciała.
Na koniec najważniejsze: nie stresuj się! Wiem, że łatwo mi to powiedzieć, bo jestem po drugiej stronie obiektywu. Podczas każdej sesji staram się zadbać o atmosferę tak, by model czuł się swobodnie. Twój komfort jest najważniejszy – dzięki niemu uzyskamy najlepsze ujęcia!:)
Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy i może pomóc również komuś z Twoich znajomych, będę bardzo wdzięczna jak go prześlesz lub udostępnisz na swoim profilu.
Jeśli interesuje Cię sesja wizerunkowa, zobacz więcej zdjęć w moim portfolio i sprawdź moją ofertę: