"Ten tylko, kto choć parę lat spędził na północy, może zrozumieć i odczuć, czym dla człowieka stamtąd jest owo otoczone bajką i mgłą południe

Jarosław Iwaszkiewicz, "Książka o Sycylii" 

 

 „Samo słowo Italia ma w tej północnej atmosferze przejmującą wymowę marzeń i legend, które nie mogą być zrealizowane” 

 

Na Sycylię poleciałam z "Książką o Sycylii" Jarosława Iwaszkiewicza w walizce, stąd cytaty stanowią idealne dopełnienie moich fotograficznych notatek. Fascynuje mnie przede wszystkim aktualność opisów z podróży Iwaszkiewicza: piękna krajobrazów, klimatu, ale i kondycji społecznej czy gospodarczej. Oczywiście przesadne byłoby stwierdzenie, że przez niemal wiek na Sycylii nic się nie zmieniło: wystarczy spojrzeć na autostrady i lotniska by zobaczyć tak naprawdę, jak wiele.

Atmosfera wyspy jest jednak, według mnie, właśnie taka jak z "Książki o Sycylii".

 

„I właśnie widzieć cudowny świat Sycylii poprzez to wszystko, co się przeżywa w kraju, poprzez to wszystko co się myśli i czuje, z czym się jest związanym – to rozkosz prawdziwa” 

 

  

  

   

  

   

„Sycylia, kiedy myślimy o jej sytuacji gospodarczej, przestaje być „wyspą szczęśliwą”, wyspą kwiatów i piękności natury i sztuki..” 

   

  

  

„Wyspa ta – i to jest jej największy paradoks – odwiedzana od tylu lat przez podróżnych ze wszystkich części Europy, ze wszystkich części świata, jest znana właśnie tylko powierzchownie dla swoich piękności czy osobliwości.”

 

  

 

 „Za morzem, na lewo otwierają się fiołkowe brzegi Kalabrii”

  

 

„Nad Taorminą panuje widok Etny. Cały urok tutejszych pejzaży polega na perspektywach, jakie się otwierają na ten olbrzymi śnieżny stożek” 

"Olbrzymia ta piramida zrazu widnieje tak, jak gdyby się wynurzała bezpośrednio z morza. Potem dopiero dostrzega się miasta, wioski i ogrody, otaczające wulkan ze wszystkich stron”

„Poprzez palmy daktylowe i bananowce, poprzez oliwki i opuncje widnieje srebrna piramida Etny..”

 

  

  

„Dla większości podróżnych jest to zachwycająca kraina, dla mieszkańców innych części Włoch jest to kraj zacofany, pełen średniowiecznych zabobonów i obyczajów”

„Tymczasem jednak jedźmy nie tkniętym krajem pustynnych wzgórz i zielonych pól”

 „Krajobraz jest zupełnie pocztówkowy, gęsty i obszerny, ciągnie się bardzo daleko”

  

„..zdaje mi się, że pewne epoki życia mogą przypominać dzieła sztuki. Chwile podróżnych zastanowień, chwile wędrownych zadumań – są jak gdyby takimi dziełami”

  

 

Jedno z marzeń na podróżniczej mapie spełnione. Choć może połowicznie, bo tydzień to stanowczo za krótko by zobaczyć całą Sycylię. Pozostaje więc przyjemne nienasycenie i kolejne marzenie, by wybrać się tam na wiosnę, gdy kwitną cytrusy i zachwycić się tym jedynym widokiem:

"A z tego morza białych kwiatów i żółtych owoców wynurza się śnieżysta piramida Etny, jak gdyby wyrastała z ogrodu. Ma się więc wrażenie, że na tej górze leży nie śnieg, ale lody cytrynowe."

 

*Wszystkie cytaty: Jarosław Iwaszkiewicz, "Książka o Sycylii"

 

Sycylia / Calabria, 12-20.07.2015